O nás

Ing. Zsanett Berec – technická realizácia

Môj online príbeh sa začal celkom netradične. Do roku 2009 ma podnikanie na internete ešte vôbec nevábilo, no moju mamu naopak, bola nadšená z akýchkoľvek možností, ktoré svet internetu ponúkal.

Stále hľadala nejaké inšpirácie z oblasti sebarealizácie a podnikania, až jedného dňa natrafila na e-ženy a krátko na to ma doslova dotiahla na Raňajky s E-ženami, – kam som samozrejme nechcela ísť, ale paradoxne, tam sa to všetko začalo.

Spočiatku som nevedela, v čom by som mohla podnikať, napriek tomu, že na “raňajkách” padla jedna ponuka zo strany Gabiky Revickej. Po mesiacoch rozhodovania som s ňou začala spolupracovať. Začínala som ako maklérka v jej cestovnej agentúre tricio.sk pre maďarsky hovoriacich klientov, ale neskôr som sa začala venovať aj administrácii webov jej firmy.

Hoci som mame tvrdila, že ma online práca nezaujíma, že nebudem podnikateľkou a vôbec, nech mi s podobnými návrhmi dá pokoj, samú ma prekvapilo, že som zvládla také veci, o ktorých sa mi ani nesnívalo.

Práca maklérky, teda predajkyne pobytov na Slovensku pre cestovku, sa časom rozšírila na prácu tvorkyne webov a administrátorky webstránok. Neskôr som sa začala špecializovať na wordPress, o pár rokov som dokonca robila workshopy pod názvom WordPress škola. 

Nejaký čas som sa venovala regionálnej webstránke www.podunajsko.imami.sk pre mamičky a budúce mamičky, čo bol zaujímavý franchise koncept. Maminino úsilie, nájsť projekt, ktorý by sme mohli realizovať v rámci online podnikania neutíchalo a tak sme spolu skúsili niekoľko podnikateľských projektov, vďaka ktorým som sa naučila ďalšie zručnosti z oblasti online sveta, sociálnych sietí, online marketingu a hlavne som sa zdokonalila v tvorbe webstránok a v upravovaní videí. 

Takmer neustále sa pohybujem v prostredí, v ktorom sa hovorí po maďarsky aj po slovensky. Maďarčina je môj rodný jazyk a často som premosťovateľkou pre tých, ktorí potrebujú dostať svoje texty zo slovenčiny do maďarčiny. Gabike som dokonca preložila do maďarčiny jej knihy a pripravila som ju na dôležité obchodné stretnutia v maďarčine, čo ma posunulo v rozhodnutí ponúkať preklady, tlmočenie a doučovanie v maďarskom jazyku aj ďalším klientom.

Jedným z najúspešnejších projektov, ktoré sme s maminou zrealizovali sú kurzysitia.sk. Mamina si kúpila kameru, naučila sa natáčať videá a kým neboli postrihané podľa jej predstáv, nemohli byť k dispozícii pre klientov. V súčasnosti ponúkam práve vďaka týmto skúsenostiam v porfóliu mojich ponúk 

Moja dcéra ma v mojich malých podnikateľských krokoch neustále podporovala a podporuje dodnes. Dnes je už študentka Akadémie umenia v Banskej Bystrici. Predpokladám, že ma čoskoro požiada, aby som jej vytvorila vlastnú webstránku s referenciami od jej klientiek.

Vôbec neľutujem, že som sa nakoniec na túto dráhu dala. Prostredníctvom online prác som spoznala skvelé dámy aj offline – Gabiku Revickú, moje „kolegyne“ – poradkyne pre výber dovoleniek a po rokoch som znovu stretla aj Moniku Jakubeczovú a ďalšie dámy.

Gabi Revická – prvé kroky na ceste k realizácii

V roku 2009 som založila spolu s ďalšími dvoma dámami komunitné združenie E-ženy.

Nikdy som sa tvorbe webov nevenovala, ale bavilo ma všetko spojené s prípravou textov pre webstránky a okolnosti ma prinútili uvažovať o efektívnom marketingu bez toho, aby som naň minula veľa peňazí. Moje kolegyne sa naopak tvorbe webov venovali a nejaký čas mi aj trvalo, kým som ich slovám začala rozumieť. Niektoré pojmy boli pre mňa sprvoti neznáme, ale postupne som im začala vďaka ich trpezlivému výkladu rozumieť.

Dlhé roky som viedla vlastnú cestovnú kanceláriu a vystriedala som niekoľko programátorov, aj administrátorov mojich webstránok. Nemala som rada, keď tvrdili, že sa niečo nedá a vždy som hľadala riešenia, ktoré boli cenovo dostupné a z pohľadu praxe efektívne. Keď sme sa zoznámili so Zsanett, navrhla som jej spoluprácu v rámci mojej cestovky. Pochopila som, že jej know how má širší dosah a neskôr sme začali spolupracovať na tvorbe viacerých mojich webov vo WordPress.

Potom sa na nejaký čas naša spolupráca zúžila na komunikáciu v maďarčine a pracovné rozhovory o online marketingu. Minulý rok bol z hľadiska našej spolupráce prelomový.  Povedali sme si, že je načase oprášiť naše staré weby. Začali sme rovno s mojou osobnou webstránkou www.revicka.sk. Nebyť pandémie, zrejme by som si na ňu dodnes nevyhradila čas. Podobne ako tvorbe videí, do ktorých ma Zsanett neúnavne vyzývala a začali vznikať až v apríli 2020. Aktuálne spolu robíme na príprave nových webstránok, ale medzitým aj oprašujeme naše staršie weby. Niekedy stojíme pred dilemou, či ich vymazať a nahradiť novými webmi alebo ich ešte nechať žiť a zachrániť, napríklad literario.eu

Ak stojíte pred podobnými dilemami, odporúčam vám nezáväzný rozhovor o vašom webe cez Zoom. Určite na niečo prídeme. Niekedy sú staré weby veľmi dobre využiteľné. A niekedy naopak. Stojí za to, preskúmať to. Budeme rady, keď nám napíšete. 

Comments are closed.